Raná péče v Hradci Králové
Služba raná péče je poskytována rodinám s dětmi do 7 let věku v Královéhradeckém kraji.
Služba raná péče je poskytována zdarma.
Působnost a cílová skupina
Službu rané péče poskytujeme na území Královehradeckého kraje.
Cílovou skupinou jsou:
rodiny dětí s ohrožením vývoje z důvodu nepříznivého zdravotního stavu
rodiny dětí se zrakovým, mentálním, pohybovým a kombinovaným postižením
rodiny dětí s poruchou autistického spektra
Poslání
Poskytujeme odborné služby, podporu a pomoc rodinám, ve kterých vyrůstá dítě se zdravotním postižením nebo ohrožením vývoje v raném věku. Stavíme na vlastních silách a schopnostech každého člena rodiny. Snažíme se umožnit rodičům nebo zákonným zástupcům vychovávat dítě v jeho přirozeném prostředí a podpořit vývoj dítěte tak, aby dokázalo plně využít všechny své možnosti, schopnosti a nadání.
Poslání, cíle a zásady poskytování sociální služby raná péče vycházejí ze Standardů kvality sociálních služeb.
Cíle
Veřejnost i odborníci vědí o službě raná péče.
Rodina je o službě včas informována.
Rodina získá dostupné informace:
o metodách, pomůckách a postupech práce s dítětem, které má postižení, nebo jehož vývoj je ohrožen
o svých právech a nárocích (dávky a výhody sociálního zabezpečení, získávání rehabilitačních pomůcek
o dalších službách a zařízeních (respitní péče, předškolní zařízení, speciálně pedagogická centra atd.)
o kontaktech na odborníky
Rodiče umí používat vhodné metody podpory svého dítěte.
Dítě dosáhne maximálního možného rozvoje svých schopností a dovedností.
Rodina se cítí jistá v samostatném rozhodování o možnostech a budoucnosti své a svého dítěte a způsobech péče o něj.
Poskytované služby
Služba rané péče v sobě zahrnuje dvě služby, které jsou k dispozici našim klientům. Jedná se o terénní služby, tvořící převážnou část poskytovaných služeb, a ambulantní služby probíhající mimo domácnost klientů, zpravidla v prostorách Centra LIRA nebo jiných pronajatých prostorách.
Služba raná péče je poskytována zdarma.
Terénní služby
Jedná se o pravidelné konzultace v domácím prostředí, případně o doprovázení rodiny do předškolních zařízení, k lékařům, na úřady apod. Poradkyně rané péče a další odborníci navštěvují rodiny v jejich přirozeném prostředí. Podporují vývoj dítěte, poskytují podporu a odborné konzultace rodičům a provázejí je při výchově jejich dětí. Obsah jednotlivých setkání vychází z cílů rodiny, individuálního plánu služby poskytované konkrétní rodině a z aktuálních potřeb rodiny a dítěte.
Konzultace v rodině
Zahrnuje zpravidla přímou práci s dítětem, poradenství v oblasti výchovy a používání vhodných pomůcek, sociální poradenství a předávání kontaktů. Snahou konzultujících odborníků je vycházet při činnostech a hrách, zaměřených na podporu vývoje dítěte s postižením z každodenních situací, zapojovat všechny členy rodiny a tak podporovat pocit sounáležitosti celé rodiny.
Klientům služby jsou v rámci možností zapůjčovány speciální hračky a pomůcky pro práci rodičů s dítětem s postižením. Klienti mají dále možnost zapůjčení literatury, její kompletní výčet naleznete
v seznamu literatury.
Terénní služby jsou poskytovány
v pracovních dnech mezi
7:00 - 19:00
Ambulantní programy
Ambulantní programy pro klientské rodiny probíhají zpravidla v prostorách Centra.
Služba zahrnuje:
Senzahrátky
Senzahrátky jsou pohybové hrátky inspirující se prvky senzorické integrace v kombinaci s využitím dalších metod. Senzorická integrace je vhodná pro všechny děti, které mají potíže v chování, učení, motorice, smyslovém vnímání či emocích, a to takového rozsahu, že dítěti znemožňují adekvátně reagovat na podněty ze svého okolí. Pomáhá dětem, které mají projevy ADD, ADHD, dyspraxie, nebo je u nich podezření na poruchu autistického spektra a je u nich přítomna smyslová přecitlivělost.
Během přímé práce poradkyně pracuje s dítětem ve speciálně vybavené herně po dobu 50 minut a ve zbylém čase se věnuje reflexi programu s rodiči. Při terapii jsou voleny aktivity takové úrovně, aby byly pro dítě výzvou a přitom, aby dítě zažilo úspěch při jejich splnění.
Program probíhá pravidelně každé pondělí, středu a pátek v předem dohodnutých časech. Přítomnost rodičů je možná po předchozí domluvě s poradkyní. Dítě je do programu přijato na 4 lekce.
Nácviky pro děti s PAS
Hlavním cílem individuálních nácviků pracovního a sociálního chování u dětí s poruchou autistického spektra je rozvoj komunikace, hry a imitace, nácvik sociálních dovedností, nácvik spolupráce s druhou osobou, navazování interakce apod.
Program probíhá dvakrát týdně, jeho fungování zajišťují dvě poradkyně rané péče a kapacita programu je 5 dětí. Zpravidla je program realizován půl roku a případná individuální domluva na prodloužení spolupráce je možná. Setkání probíhá ve složení jedna poradkyně a jedno dítě, přičemž rodiče se programu účastní dle domluvy s poradkyní. Ve výjimečných případech probíhají i skupinové nácviky určené prioritně pro sourozence klientských dětí Centra LIRA.
Program rozvoje zrakového vnímání
Program rozvoje zrakového vnímání zahrnuje jednak Posouzení zrakových funkcí (dále PZF) pomocí standardizovaných testů a speciálních pomůcek ve speciálně upravené místnosti a dále následný rozvoj jednotlivých zrakových funkcí a dovedností dle výsledků PZF a individuálních potřeb dítěte. Programem provázejí naše zrakové terapeutky, které provádějí PZF a doporučují ambulantní program.
PZF je dítěti provedeno na základě doporučení očního lékaře či jiného dalšího specialisty, na základě žádosti rodičů, poradkyně rané péče či doporučení zrakového terapeuta. Upřednostňujeme ambulantní formu, ale v případě potřeby může být provedeno i v rodině.
Ambulantní program je dítěti doporučen na základě PZF a možností rodiny v časovém intervalu od 1x za týden až po 1x za 3 měsíce, časová dotace je 60 minut.
Vizuohrátky
Vizuohrátky je program, který je vhodný pro klientské děti Centra LIRA s těžkou zrakovou vadou, které jsou schopny být po dobu programu bez rodičů a rozvíjet své zrakové funkce pomocí hravých metod pod vedením zrakových terapeutek. Aktivity zařazené do programu jsou cíleny na rozvoj zrakových funkcí a dovedností a dále pak na posílení schopnosti prostorové orientace a samostatného pohybu. Zaměřujeme se také na hmat a další kompenzační smysly, jako je sluch, čich nebo vnímání polohy vlastního těla, rozvoj komunikačních schopností či tematické tvoření.
Vizuohrátky jsou dětem šité na míru dle jejich individuálních schopností a dovedností, vždy s ohledem na jejich aktuální potřeby, ale i celkové naladění skupiny.
Probíhají jednou za 14 dní v naší herně a dalších prostorách po dobu 60 - 90 minut, není vyloučen ani pobyt v přilehlém parku či na dětském hřišti. Skupina dětí je dlouhodobě neměnná, děti tak mají prostor se vzájemně poznat a zvyknout si jeden na druhého.
Snoezelen
Pobyt v prostředí Snoezelen je terapeutická metoda multismyslové stimulace, která pozitivně ovlivňuje senzomotorickou, psychickou a sociální složku dítěte. Snoezelen je tak vhodný pro děti se smyslovým či kombinovaným postižením, ale i pro všechny ostatní děti, kterým může pomoci ke zmírnění nebo odstranění jejich potíží. Dochází zde k podpoře smyslového vnímání, motorických funkcí, komunikace a příznivě je ovlivňován rozvoj celé osobnosti dítěte. Dalším přínosem pobytu ve Snoezelenu může být redukce stresu, stereotypního chování, zvýšení spontaneity, motivace a iniciativy.
Pobytem ve Snoezelenu dítě provádí vyškolená poradkyně rané péče. Aktivity jsou nabízeny formou hry a zábavy s důrazem na pozitivní prožitek dítěte a vždy se přizpůsobují individuálním potřebám dítěte tak, aby se dítě cítilo dobře, uvolněně a svobodně. Důležitá je vyváženost mezi relaxací a aktivitou.
Ambulantní program je časově přizpůsoben potřebám dítěte, většinou trvá 45 – 60 minut. Nyní spočívá především v jednorázových návštěvách, při kterých má rodina možnost si Snoezelen pobyt vyzkoušet a inspirovat se do domácích podmínek.
Ambulantní služby jsou poskytovány v předem domluveném termínu v pracovních dnech mezi
8:00 - 17:00
Centrum LIRA z.ú. je držitelem Garance kvality služby, kterou uděluje Asociace rané péče České republiky. Centrum LIRA z.ú. je zároveň aktivním členem této celostátní profesní organizace, jejímž posláním je udržení a rozvoj služby a oboru.
vedoucí služby
Mgr. Tereza Kneřová